1817. március 2-án Nagyszalontán megszületett Arany János.
A hajlott korú szülők mindent megadnak kései gyermeküknek, féltő gondoskodással veszik körül. Édesapja révén ismeri meg a meséket és a hajdúsági mondákat, ő tanítja meg írni és olvasni is. Olyan sokat olvas, hogy Szalontán csodagyermeknek számít. Már 14 éves korában munkát vállal, hogy idős szüleit segíteni tudja. A debreceni kollégiumban eltöltött 2 év után színésznek áll, majd ismét hazatér Szalontára.
1846-ban írja meg a Toldit a Kisfaludy Társaság pályázatára. A Toldi írói körökben általános bámulatot keltett, és meghozta Arany számára Petőfi barátságát is. Ebben az időben sok epikus művet írt: Rózsa és Ibolya, Szent László füve, Murány ostroma, valamint ekkor írta a Toldi estéje nagy részét is. Az 1848-as forradalom külső szemlélője volt egy ideig. Rövid ideig nemzetőr volt, majd BM-i fogalmazó lett Debrecenben és Pesten. Az orosz beözönlés után bujdosnia kellett. Elveszítette állását, Világos pedig még az anyagi összeomlást is jelentette számára. Fél évig Geszten, a Tisza családnál nevelősködött. 1851 őszén tanár lett a nagykőrösi főgimnáziumban.
Egyre többet szenvedett a testi ill. lelki problémái miatt. 1860-ban Pestre költözött, ahol a Kisfaludy Társaság igazgatója lett. Bekapcsolódott a pesti irodalmi és politikai életbe (Csaba-trilógia első része: Buda halála). 1865-ben az MTA titkára lesz, 1870-ben főtitkára. 1863-ban meghalt lánya, Juliska, emiatt sokáig elhallgatott benne a költő. 1876-ban lemondott a főtitkárságról, az 1877-es boldog nyarat a Margitszigeten töltötte. Ekkor írta titokban, nem a nyilvánosságnak szánt Őszikék (kapcsos könyv) verseit. 1879-ben befejezte a Toldi szerelmét. 1882 október 22-én halt meg.
200. születésnapján a BBC is megemlékezett róla. A walesi bárdok c. balladájában megörökített Montgomery díszpolgárává avatták Arany Jánost és posztumusz Montgomery Szabad Polgára címmel tüntették ki.
ÉLETÉRŐL 2017-BEN JELENT MEG EGY REGÉNY 2 KÖTETBEN, AMIT OLVASÁSRA AJÁNLUNK:
CSELENYÁK IMRE: ÁLDOTT AZ A BÖLCSŐ
CSELENYÁK IMRE: A TÖLGYEK ALATT